hobby samochody i motoryzacja


Technologia napędowa samochodów przeszła długą drogę od momentu wyprodukowania pierwszego samojezdnego pojazdu. Aktualnie najpopularniejszą jednostką napędową jest silnik tłokowy spalinowy. Samochody wyposażone w taki silnik zasilane są przez paliwo. Może to być to paliwo ciekłe czyli benzyna bezołowiowa (95 lub 98) lub olej napędowy (diesel zwykły lub wzbogacony dla lepszej wydajności). Mówi się, że silniki typu diesel są lepsze w eksploatacji na dłuższych dystansach, natomiast samochody z silnikami benzynowymi pozwalają osiągać wyższe prędkości.

silniki samochodowe rodzaje

Tańszą alternatywą jest paliwo gazowe w stanie ciekłym (LPG lub LNG) lub sprzężone typu CNG. Presja organizacji ekologicznych oraz władz różnego szczebla powoduje, że koncerny motoryzacyjne poszukują alternatywy dla silników spalinowych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Aktualnie samochody są wyposażane w silniki elektryczne lub napędy mieszane spalinowo-elektryczne nazywane hybrydowymi. W przypadku takiego napędu źródłami energii mogą być akumulatory elektryczne, superkondensatory gra fenowe lub ogniwa paliwowe.

Zalety samochodów z silnikiem diesla

Wiele mówi się różnicach między silnikami benzynowymi oraz dieslami. Jest to często przedmiotem sporów, zarówno w środowisku osób dla których samochody są pasją, jak wśród osób zajmujących się ta tematyką profesjonalnie. Niewątpliwie zaletą silników typu diesel jest to, że z reguły są oszczędniejsze, jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Jednakże, aby faktycznie zauważyć różnicę w zużyciu paliwa, samochody tego typu powinny przejeżdżać możliwie najdłuższe dystanse. Mówi się, że samochody te są przeznaczone do jazdy w trasę, ewentualnie do jazdy mieszanej. Niestety jazda dieslem w mieście nieco mija się z celem. Będąc przy temacie paliwa, warto zaznaczyć, że ropa jest nieco tańsza niż benzyna bezołowiowa. Kiedyś różnica była znacznie większa, jednakże fluktuacje na rynku paliwowym spowodowały, że dystans cenowy między tymi paliwami nieco się skurczył. Mimo wszystko jednak, oszczędzamy zazwyczaj kilkanaście groszy na litrze. Dlatego też, jeżeli jesteś osobą podróżującą diesel to najlepszy możliwy wybór.

typy silników samochodowych – lpg

Jeśli posiadasz samochód karmiony drogą dziś benzyną, z pewnością zastanawiasz się nad zainstalowaniem w nim gazu, który jest dwukrotnie tańszy. Jednak koszt takiej instalacji nie zawsze się zwróci – jeśli zamierzasz zmienić auto w ciągu kilku miesięcy, nie zaprzątaj sobie tym głowy, jednak jeśli auto ma Ci służyć przez kilka następnych lat, warto pomyśleć nad tą inwestycją. Co Cię czeka? Na początku warto obliczyć kwotę, jaką możemy oszczędzić dzięki temu rozwiązani – wystarczy użyć jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów. Instalację należy powierzyć fachowcom – gdy dobiorą odpowiedni typ i dokonają prawidłowego montażu, Twój samochód nie straci osiągów. Dodatkowo taki warsztat zaprasza nas na bezpłatny przegląd po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów, aby zoptymalizować współpracę silnika z instalacją. Kolejne przeglądy powinny odbywać się co 10000 km lub raz do roku, obejmując wymianę filtrów czy sprawdzenie mocowania i podzespołów. Należy pamiętać, że regularne przeglądy pozwalają cieszyć się tańszą i bardziej ekologiczną jazdą bez niepotrzebnego gaśnięcia czy ,,dławienia” samochodu.